Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$66,233.35
-448.13
Ethereum
$3,503.39
+8.57
Dogecoin
$0.14
-0.01
Ripple
$0.48
-0
Binance Coin
$605.15
+4.61
Litecoin
$78.04
-1.54
Monero
$170.55
+0.82
Cardano
$0.41
-0.01

73 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcıları Tutuklandı!

3

Dolandırıcılar, kurbanları milyonlarca doları bu ABD bank hesaplarına transfer etmeye ikna etti ve ardından bu hesaplar yasa dışı fonları aklamak için kullanıldı.

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri, ABD finansal kurumları aracılığıyla 73 milyon dolardan fazla para aklamakla suçlanan iki kişiyi tutukladı. Adalet Bakanlığı, 41 yaşındaki Daren Li’nin 12 Nisan’da Atlanta havaalanında ve 38 yaşındaki Yicheng Zhang’ın ise Perşembe günü Los Angeles’ta gözaltına alındığını duyurdu. Sanıklara yönelik suçlamaların yer aldığı iddianame, Perşembe günü Kaliforniya mahkemesinde açıldı.

İddialara göre Li, Zhang ve ortakları, kurbanların güvenini kazanarak onları büyük miktarlarda yatırım yapmaya ikna eden ve ardından parayla ortadan kaybolan ‘pig butchering’ kripto dolandırıcılığı yoluyla milyonlarca dolar aklayan uluslararası bir suç şebekesi kurdu.

Sanıkların, ortaklarına sahte şirketler adına ABD bankalarında hesap açmaları talimatını verdikleri ve kurbanları milyonlarca doları bu hesaplara transfer etmeye ikna ettikleri belirtiliyor. Bu hesaplar daha sonra yasa dışı fonları aklamak için kullanıldı.

Adalet Bakanlığı’na göre, para daha sonra çeşitli yerel ve uluslararası banka hesaplarına dağıtıldı. DOJ, şunları söyledi:

“Bu dolandırıcılık şeması, ABD finansal kurumları aracılığıyla 73 milyon dolardan fazla paranın Bahamalar’daki banka hesaplarına aktarılmasını ve ardından sanal varlık olan USDT (Tether) olarak dönüştürülmesini içeriyordu. Şemaya dahil olan bir kripto cüzdanı, 341 milyon dolardan fazla sanal varlık aldı.”

Daren Li ve Yicheng Zhang, para aklama ve uluslararası para aklama suçlarından yargılanacak. Suçlu bulunmaları halinde, her bir suçlama için maksimum 20 yıl hapis cezası alabilirler; bu da toplamda 140 yıl hapis cezası anlamına gelebilir.

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, kripto para dolandırıcılığıyla ilgili zorlukları kabul ederken, suçluları hesap vermeye zorlamak konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Pig butchering dolandırıcılıkları, çevrimiçi suçlular için kârlı hale geldi. Kasım 2023’te, ABD Adalet Bakanlığı, 70’den fazla ABD vatandaşını hedef alan bir şemadan 9 milyon dolar ele geçirdi. Bu tür dolandırıcılıkların artan sıklığı ve ciddiyeti, son aylarda yasa koyucular ve düzenleyiciler arasında endişe yarattı.

Düzenleyiciler, kripto dolandırıcılıklarını ve piyasadaki ilgili olayları azaltmak için çabalarını artırdı. Bu, otoriteler tarafından çıkarılan yeni düzenlemeler ve sektör yönergelerinde görülebilir. Yatırımcıları koruma ve dijital varlıkları güvence altına alma çabaları övülse de, bazı düzenlemeler sektörün gelişimi için bir engel oluşturabilir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.