Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$68,979.55
+668.03
Ethereum
$3,746.35
+54.58
Dogecoin
$0.17
0
Ripple
$0.54
+0.01
Binance Coin
$601.87
+5.01
Litecoin
$84.85
+0.26
Monero
$141.39
+0.04
Cardano
$0.46
0

1 Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Sürer?

5

Bitcoin madencilik nedir?

Bitcoin madenciliği, ağın işlem doğrulama yöntemidir. Bu süreç aynı zamanda mevcut arzın içine yeni Bitcoin’lerin eklenme yoludur.

Şu anda dolaşımda yaklaşık 19,5 milyon Bitcoin bulunuyor ve kripto para biriminin toplam arzı 21 milyon olarak programlanmıştır. Son 1,5 milyon civarındakiler kilitli durumda ve güçlü bilgisayarlara sahip kullanıcılar tarafından Bitcoin madenciliği yoluyla serbest bırakılmayı bekliyorlar.

Bitcoin madenciliği, dijital bir define avına benzer. Güçlü bilgisayar donanımıyla donatılmış olan madenciler, işlem bloğunu doğrulayan bir 64 haneli onaltılık bir kod ararlar. Bu kod (aynı zamanda bir hash olarak da adlandırılır), hashleme adı verilen bir süreçle bulunur.

Hashleme, bilgisayar donanımının trilyonlarca hash arasında bir blok zorluk eşiğine (aynı zamanda hedef hash olarak da adlandırılır) eşleşen birini bulmak için süzülmesini gerektirir. Madenciler bir bloğun hedef hash’ini bulduklarında, işlemlerin gerçek olduğunu doğrulayabilirler ve bir blok onayı verirler. Ağ daha sonra daha fazla Bitcoin (BTC) serbest bırakır.

Hedef hash’in bulunması madencilere uzun zaman alabilir. Zaman miktarı, birçok faktöre bağlı olarak değişir, örneğin Bitcoin ağının mevcut madencilik zorluğuna bağlıdır. Her 2.016 blokta bir zorluk ayarı yapılır ve katkıda bulunan madencilerin sayısına göre artar veya azalır. Daha fazla madenci, daha yüksek bir zorluk anlamına gelirken, daha az madenci daha düşük bir zorluk anlamına gelir.

1 Bitcoin çıkarmak için gereken ortalama süre nedir?

1 Bitcoin’in madenciliği için gereken süre değişebilir.

Her bir onaylanmış Bitcoin bloğu 3.125 Bitcoin serbest bırakır. Akılda tutulan merak edilen ana soruya cevap vermek için, sadece 1 Bitcoin değil, 3 Bitcoin’in ortalama madenciliği için yaklaşık 10 dakika sürer – ve bu oran zaman içinde dalgalanacaktır. Ancak, tek bir bloğu madenciliği için gereken muazzam hesaplama gücü (diğer adıyla blok zamanı) nedeniyle, bir madencinin tüm 3.125 ödülü alması neredeyse imkansızdır.

Bir kişinin 1 Bitcoin madenciliği yapması ne kadar sürer? Bu sayı madencinin donanımına bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Örneğin, bazı madenciler, hash oranlarını artırmak amacıyla onlarca hatta yüzlerce madencilik donanımına sahiptirler. Bu durumda, düşük bir hash oranına sahip diğer madencilerden daha fazla Bitcoin bloğu başına kazanabilirler. Birçok madenci, Bitcoin madenciliğine anlamlı bir şekilde katkıda bulunmak için bir madencilik havuzuna katılır.

Kaynak: cointelegraph

Bir madencilik havuzu, umutla bir hedef hash bulmak için tüm katılımcıların hash oranını bir varlık olarak katkıda bulunduğu bir grup madencidir. Böylece, madenciler hash oranlarına katkılarına dayalı olarak ödüller kazanırlar.

Ödüller genellikle bir madencilik havuzu işletmecisi tarafından dağıtılır ve genellikle bir madencilik havuzu ücreti alınır. Ancak, madenciler farklı türdeki madencilik havuzlarına katkıda bulunabilirler.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.