Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,010.40
+252.76
Ethereum
$3,768.20
+0.5
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$602.38
-0.9
Litecoin
$84.81
-1
Monero
$141.72
+0.56
Cardano
$0.46
-0

Bitcoin’de Volatilite Uyarısı: Bu Tarihe Dikkat!

1

Önümüzdeki dönemde, Bitcoin gibi öne çıkan kripto paralarda dalgalanma bekleniyor. Uzmanlar, 29 Eylül 2023’te sona erecek olan 3 milyar dolarlık Bitcoin ve 1.8 milyar dolarlık Ether opsiyon sözleşmelerinin piyasada oynaklığa neden olabileceğini belirtiyor. Ay sonunun ve üçüncü çeyreğin bitişi olan bu tarih, bu nedenle öne çıkıyor.

The Block’un raporlarına göre, önde gelen türev borsası Deribit’ten Luuk Strijers, oynaklık konusunda uyarıda bulunan uzmanlardan biri. Strijers, kripto paraların geleneksel finansla olan benzerliklerini vurgulayarak, büyük işlem hacimlerinin ve dalgalanmaların özellikle üç aylık vade bitimlerinde gözlendiğini belirtti.

Strijers’a göre, piyasa yapıcılarının yaptığı işlemler, opsiyonların vade sonuna kadar olan dönemde fiyatlarda dalgalanmayı tetikleyebilir. Bu yapıcılar, dayanak varlık fiyatlarındaki değişimlere göre “hedge” işlemlerini ayarlamaktadırlar. Ayrıca, Strijers, Eylül’deki aylık ve üç aylık vadelerin bitişinin, diğer dönemlerdeki vade sonlarına göre daha belirgin bir etkisi olabileceğini belirtti.

Opsiyon sözleşmeleri, alıcılara belirli bir tarihte ya da öncesinde, bir varlığı belli bir fiyatla alıp satma hakkı tanıyan türev enstrümanlardır. Bu sözleşmelerin iki çeşidi bulunur: Alım opsiyonları alıcılara satın alma, satım opsiyonları ise satma hakkı tanır.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.