Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

Bitcoin Madencilik Gelirleri Çakıldı!

2

Bitcoin madenciliğinden günlük gelir, 2024’ün ilk dört ayındaki günlük ortalama olan yaklaşık 6 milyon doların altına, yaklaşık 3 milyon dolara düştü.


Bitcoin madenciliğinden elde edilen gelir, dördüncü Bitcoin yarılanma etkileri başladığında Mayıs ayında önemli ölçüde düştü.

Bitcoin yarılanma mekanizması, 21 milyon Bitcoin’in onlarca yıl boyunca giderek artan bir şekilde yayılmasını sınırlamak amacıyla tasarlandı. 20 Nisan’daki yarılanma, madencilik ödüllerini 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürdü.

Yarılanma etrafındaki ilk heyecan ve Bitcoin Runes’ın piyasaya sürülmesi madencilerin günlük gelirlerini geçici olarak sürdürdü, ancak Mayıs ayında güçlü bir gelir düşüşü kaydedildi. 1 Mayıs’ta, blok ödüllerinden ve işlem ücretlerinden elde edilen toplam gelir yeni bir düşük olan 26.3 milyon dolara geriledi.

Buna karşılık, Blockchain.com’dan elde edilen verilere göre, yarılanmadan önce Bitcoin madencileri günlük olarak ortalama olarak yaklaşık 6 milyon dolar kazanıyordu.

Kaynak:blockchain.com

Mayıs ayında diğer günler de benzer gelir eğilimleri gösterdi, bu da Bitcoin madenciliği gelirlerinde yeni bir norma işaret ediyor gibi görünüyor. Tesadüfen, madencilik geliri 20 Nisan’da zirveye çıktı ve Bitcoin tarihinde ilk kez günlük kazançlar 107 milyon doların üzerine çıktı.

Bu önemli düşüşü bekleyen madenciler, Bitcoin ekonomisinin bir sonraki aşamasında karlı kalmak için operasyonlarını yeniden stratejikleştirdiler. Aksi takdirde, madencilerin operasyonları sürdürebilmek için sadece Bitcoin’in yüksek piyasa değerine güvenmeleri gerekebilirdi.

Evde karlı bir Bitcoin madencisi olmanın yollarını öğrenmek için Cointelegraph’ın rehberini okuyabilirsiniz.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin’in mevcut koşullar altında yarılanmadan sonraki madencilik için karlı olmasını sağlamak için 80.000 doların üzerinde bir değerde kalması gerektiğini hesapladı. Ancak, çoğu madenci, uzun vadeli işletme maliyetlerini azaltmak ve rekabet edebilmek için madencilik ekipmanlarını güncellemek için önleyici önlemler aldılar.

Örneğin, Bitcoin madenciliği firması Bitfarms, hash hızını üç katına çıkarmak için 240 milyon dolar ayırdı. Daha önce Cointelegraph’a konuşan Bitfarms baş finansal sorumlusu Jeffrey Lucas, firmanın 88.000 yüksek verimli Bitcoin madencisi temin etme hedefini açıkladı:

“Dönüşümsel filo güncellemesi, Bitcoin yarılanmasının ortasında Bitfarms’ı ölçekte ve karlılıkta ileri taşıyor. Bu, hash hızımızı 21 EH/s’e üç katına çıkarırken, hedeflenen işletme kapasitemizi %83 artırarak 440 megavata (MW) ve filo verimliliğimizi %40 artırarak 21 w/TH’e yükseltiyor.”

Ancak çaba gösterilmesine rağmen, Bitfarms Nisan ayında iki yıldan uzun bir sürenin en düşük aylık kazancını, 269 Bitcoin olarak kaydetti.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.