Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$67,341.25
-3304.02
Ethereum
$3,260.85
-253.62
Dogecoin
$0.17
-0.03
Ripple
$0.54
-0.07
Binance Coin
$596.72
-27.48
Litecoin
$85.16
-12.17
Monero
$128.33
-4.98
Cardano
$0.50
-0.08

Bir BOME fırtınası, 10 bin SOL ile başlayan bir hikayenin sonunda 1.5 milyar dolarlık bir çığa dönüştü.

7

Kripto para piyasası son bir gündür BOME adında yeni bir meme coin’i konuşuyor. BOME, başlangıçta yaklaşık 2 milyon dolarlık bir sermaye ile yola çıktı ancak şu an itibariyle 1.5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı.

Kripto para piyasasında son zamanlarda popüler olan meme coin çılgınlığının en son örneği Book of Meme (BOME) oldu. Token, kısa bir süre içerisinde inanılmaz bir yükseliş göstererek borsalarda listelenmek için yarıştı ve fiyatı yüzlerce kat arttı. Bu durum, token’ın yer aldığı Solana ağına büyük ilgi gösterilmesine ve Solana tabanlı merkeziyetsiz borsaların hacim rekorları kırmasına neden oldu. Ayrıca SOL fiyatı da 2021 yılından beri ilk defa 200 doları geçti.
Peki, bu çılgınlık nasıl başladı?
Her şey, 12 Mart’ta popüler Pepe meme sanatçılarından biri olan Darkfarms’un duyurusuyla başladı. Darkfarms, sürekli gelişen meme kültürünün dijital bir özetinin oluşturulacağı ve her bir parçanın blok zinciri üzerinde ölümsüzleştirileceği Book of Meme (BOME) adında bir proje geliştirdiğini duyurdu. Proje, 24 saatte yaklaşık 10 bin SOL (1.8 milyon dolar) toplayarak katılımcılara BOME vadetti. Başlangıçta ilgi, bugünkü durumundan çok farklıydı.

Darkfarms, sıradan bir isim değil. 2021’den bu yana aktif olarak hesabını kullanan Darkfarms, her gün en az bir Pepe meme’si çizip paylaşıyor. Bu şekilde sadık bir hayran kitlesi edinmiş durumda. Ayrıca 2022’de SMOWL adında bir koleksiyon çıkaran Darkfarms, BOME’un etkisiyle taban fiyatını son günlerde 10 kat artırdı.
Dünyaca ünlü dijital sanatçı Beeple, 69 milyon dolara sattığı NFT’siyle Darkfarms’ın çalışmalarını destekliyor. Beeple dün yaptığı iki ayrı BOME paylaşımı ile fiyat artışını körükleyen isimlerin başında geliyor.

BOME’nin başarısı, son dönemde Solana ağındaki meme coin’lerin sayısının artmasıyla yakından ilişkilidir. Solana ekosisteminde bulunan diğer meme coin’ler, dogwifhat (WIF), Myro (MYRO) ve Bonk (BONK) gibi, son birkaç haftadır büyük fiyat artışlarıyla dikkat çekiyor ve gündeme geliyor. Ayrıca, diğer ağlardaki meme coin’lerin değer artışlarını gören ve yeni fırsatları kaçırmak istemeyen büyük bir kitle de yeni meme coin’lere hazır durumda.
Son olarak, borsalar BOME’u neredeyse hiçbir meme coin’de görülmemiş bir hızla listeledi. BingX’in ardından BitMart, MEXC, HTX, Bybit, Gate, Kucoin, Crypto.com, Poloniex ve son olarak da Binance, BOME’u listelerine ekledi. Bu hızlı listeleme dalgası ve özellikle Binance’in hamlesi, BOME’un fiyatının katlanmasını sağladı.

Bu şekilde, 10 bin SOL ile başlayan yolculuk, 1.8 milyon dolarlık bir değerden 1.5 milyar dolarlık bir çığa dönüştü. BOME’un ilgi çekmesi, uzun vadeli bir başarıya dönüşüp dönüşmeyeceği zamanla ortaya çıkacak.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.