Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

Avustralya’nın Önde Gelen Borsası Bu Yıl Spot Bitcoin ETF’lerini Onaylayabilir

1

Monochrome CEO’su Jeff Yew’e göre, Avustralya’nın spot Bitcoin ETF’leri ilk üç yıl içinde 3 ila 4 milyar dolarlık giriş görebilir.

2024’ün sonuna kadar, Avustralya’nın en büyük borsası olan Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), birkaç spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylayabilir.

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan anonim kaynaklar, Amerika Birleşik Devletleri ve Hong Kong’daki fon ihraççılarının izinden giden VanEck Australia ve yerel ETF odaklı fon yöneticisi BetaShares’in spot Bitcoin ETF başvurularının yıl sonuna kadar onaylanacağını Bloomberg’e bildirdi.

Spot Bitcoin ETF başvurularındaki artış, Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin ETF onaylarını takiben geldi. Bu onaylar, on bir farklı üründe 53 milyar dolarlık varlık yönetimi (AUM) biriktirilmesini gördü.

BetaShares’in dijital başı Justin Arzadon, Amerika Birleşik Devletleri merkezli ETF’lere yapılan önemli girişlerin Avustralya’da ürünleri piyasaya sürme güveni sağladığını ve “dijital varlıkların burada kalıcı olduğunu kanıtladığını” belirtti.

kripto varlık yönetim firması Monochrome’un CEO’su Jeff Yew, Avustralya’nın “çok kripto ağırlıklı bir ülke” olduğunu ve Avustralya’nın spot Bitcoin ETF’lerinin ilk üç yıl içinde net girişlerde 3 ila 4 milyar dolar arası bir getiri sağlayacağını beklediğini söyledi.

Yew, Bitcoin ETF’lerine olan talebin öncelikle Bitcoin’e maruz kalmak isteyen fon yöneticileri ve öz yönetimli süper fon (SMSF) yatırımcılarından geleceğini, bunun yanı sıra perakende yatırımcılardan da daha küçük ancak yine de önemli bir talep olacağını açıkladı.

Şu anda SMSF yatırımcılarının kripto borsalarında doğrudan Bitcoin’e maruz kaldığını belirten Yew, bu durumun doğası gereği riskli olduğunu ve kripto borsalarının çökmesi durumunda adeta bir “zaman bombası gibi” olduğunu söyledi.

“Avustralya Vergi Dairesi, borsalarda 1 milyar doların üzerinde kripto para bulunduğunu söylüyor ve bunun çoğunluğu SMSF yatırımcılarından geliyor,” dedi.

Öte yandan, Bitcoin ETF’leri, bu yatırımcıların düzenlemelerle daha güvenli bir şekilde dijital varlıklara maruz kalmalarını sağlıyor, diye ekledi Yew.

Monochrome, spot Bitcoin ETF’si için ilk başvurusunu 14 Temmuz 2023’te ASX’e yapmış ancak ASX’deki yavaş onay sürecinin ardından bu başvuruyu Cboe Australia gibi çok daha küçük bir borsaya taşımıştı.


“Cboe’ye geçiş yaptık çünkü daha gerçekçi bir zaman çizelgesi ve daha şeffaf bir liste çerçevesi sunan bir borsa,” dedi Yew.

“Son zamanlarda ASX’in düzenleyiciyle zorluklar yaşadığı bir sır değil,” diye ekledi Yew. “Yeni ürünler için itme isteğinin sınırlı olduğunu düşünüyorum.”

Yew hala Cboe Australia’nın firmasının başvurusunu “önümüzdeki birkaç hafta içinde” onaylamasını bekliyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.