Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$64,707.63
-2783.99
Ethereum
$3,088.80
-177.65
Dogecoin
$0.16
-0.01
Ripple
$0.50
-0.05
Binance Coin
$566.11
-23.8
Litecoin
$78.69
-7.43
Monero
$122.51
-5.35
Cardano
$0.47
-0.04

Avrupa Merkez Bankası: Bitcoin’in Gerçek Değeri Hala Sıfır

6

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Bitcoin konusunda sert bir tutum sergileyerek, bu kripto paranın başarıya ulaşamadığını ve gerçek değerinin sıfır olduğunu açıkladı. ECB Başkanı Christine Lagarde’ın daha önce dile getirdiği Bitcoin karşıtı görüşlerin ardından, kurum bu konuda resmi bir açıklama yaptı. Açıklamada, Bitcoin’in küresel çapta bir merkeziyetsiz para birimi olma hedefinde başarısız olduğu ve dolandırıcılık ile manipülasyonların kurbanı haline geldiği belirtildi. ECB’nin bu değerlendirmesi, kurumun yöneticisi Ulrich Bindseil ve danışmanı Jürgen Schaaf tarafından kaleme alınan bir raporda detaylandırıldı.

Raporda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin spot Borsa Yatırım Fonlarını (ETF) kabul etmesine rağmen, ECB’nin Bitcoin’e ilişkin değerlendirmesinin değişmediği vurgulandı. SEC’nin bu kararının, Bitcoin yatırımlarının güvenli olduğunun bir kanıtı olarak görülmesine karşın, ECB bu görüşe katılmıyor ve Bitcoin’in değerinin sıfır olduğunu savunuyor. Raporda, Bitcoin’in toplumlar için bir çıkış ve çöküş döngüsü ifade ettiği, çevresel zararlar ve zenginliğin yeniden dağıtılması konusunda ciddi endişeler yarattığı belirtiliyor.

Bitcoin’in merkeziyetsizliği konusunda da eleştiriler getirilen raporda, bu kripto paranın anonimlik yerine takma adlarla gerçekleştirilen yasa dışı faaliyetlerle ilişkilendirildiği ve yasal işlemlerde çok az kullanıldığı ifade ediliyor. Bitcoin fiyatının yükselmesinin, bu paranın sağlamlığına dair bir emare olarak kabul edilmemesi gerektiği vurgulanıyor. Raporda, Bitcoin’in spekülatif bir balon olduğu ve yatırımların sona ermesiyle fiyatının sıfıra düşeceği öngörülüyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.