Popüler kripto para yorumcularının analiz ve yorumlarını derler. Coin tahminleri, analizleri, yorumları ve fazlası
Bitcoin
$69,316.87
+445.49
Ethereum
$3,788.10
+45.99
Dogecoin
$0.17
+0.01
Ripple
$0.54
0
Binance Coin
$603.86
+1.49
Litecoin
$84.83
-0.43
Monero
$142.02
+0.47
Cardano
$0.46
0

Apple Yapay Zeka Özellikleri Geliştirmek için OpenAI ile İşbirliği Yapacak

3

Cupertino şirketi ayrıca Google ile de işbirliği yapmayı düşünüyor.

Bloomberg’a göre, Apple, iPhone’un yeteneklerini güçlendirmeye yönelik yapay zeka (AI) tekliflerini desteklemek için bir Big Tech ortağı arayışında. Birden fazla kaynağa atıfta bulunan bir rapora göre, Apple ve OpenAI, iOS üzerinde üretken AI teknolojilerinin daha fazla entegrasyonu konusunda derin tartışmalar içinde.

Ancak, önceki raporlar ayrıca, Apple’ın başka bir potansiyel bulut ortağı olarak Google ile de görüşmeler yaptığını gösteriyor.

Apple’ın Yapay Zekası

Apple’ın yapay zeka (AI) hedefleri son birkaç yılda sönmüş gibi görünüyor. Bir zamanlar Apple’ın AI geliştirme konusundaki duvarla çevrili bahçe yaklaşımı, şimdi 2024’te, şirketin bayrak gemisi ürünü olan iPhone’un AI odaklı rakiplerinin gerisinde kaldığına dair işaretler gösteriyor.

Belki de iç geliştirmeden dış işbirliklerine geçiş, 2022’nin Mayıs ayında AI alanındaki katkıları nedeniyle sıklıkla “GANfather” olarak anılan Ian Goodfellow’ın, ofis politikası nedeniyle makine öğrenimi direktörlüğünden ayrılmasıyla işaretlendi.

Üretken Yapay Zeka

Goodfellow’ın ayrılmasından bu yana, Apple AI sektöründe meşgul kalmıştır. Şirket son zamanlarda kod ve eğitim günlükleri ile birlikte toplamda sekiz büyük dil modelini açık kaynak olarak piyasaya sürdü.

Bu, AI ve makine öğrenimine devam edilen bir bağlılığı işaret etse de, yayımlanan modellerin hiçbirisinin OpenAI’nın ChatGPT ve Google’ın Gemini gibi mevcut kapalı modellerle rekabet edebilecek durumda olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Piyasa kapitalizasyonu

Bu nedenle, Apple’ın Haziran ayındaki yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) öncesinde üretken AI ortaklıklarını tamamlamaya çalıştığı olasıdır.

WWDC etkinliği, şirketin en büyük ve en etkili ürünlerini sergileme noktasıdır ve şimdiye kadar 2024, Apple için oldukça sessiz bir yıl olmuştur.

Bu arada, şirketin en büyük rakibi Microsoft, AI sektör lideri OpenAI ile ortak olduğundan beri neredeyse para basmak için bir lisansa sahiptir. Şu anda, Microsoft’un 3.019 trilyon dolarlık toplam değeri karşısında Apple’ın 2.614 trilyon dolarlık ikinci sıradaki puanıyla dünyanın en değerli şirketi olarak net bir şekilde önde gitmektedir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.